Do škol se 3. května vrátí žáci druhého stupně v sedmi krajích, kývla vláda

Na mimořádném jednání vláda rozhodla, že celkem v sedmi krajích se budou moci od pondělí 3. května vrátit do škol žáci druhého stupně – v Královéhradeckém, Karlovarském, Plzeňském, Středočeském, Libereckém, Pardubickém kraji a v Praze. Vláda také rozhoduje, zda se také již od pondělí budou moci otevřít dosud zavřené obchody.

 

Podívejte se i na naše další živé přenosy

SLEDOVAT NA IDNES.TV

Žáci druhého stupně se přitom do škol vrátí podle rotačního principu, kdy se třídy po týdnu střídají při distanční výuce. Vláda také posuzuje, zda se děti budou moci s testem ze školy účastnit kroužků a dalších volnočasových aktivit.

Ministři také řeší zajištění antigenních testů pro školáky poté, co stát musel kvůli nesplnění podmínek zrušit tendr na dodání víc než pět a půl milionu testů pro školy.

V krajích, kde se od pondělí vrátí do škol žáci druhého stupně, budou moci zpět i všechny děti do mateřských škol , a to i bez roušek a testů.

Není jasné, zda se již 3. května otevřou obchody

Velkou otázkou je, jak se vláda postaví k otevření obchodů. Dříve naznačila, že by to mohlo být také 3. května, ale podle pro vládu klíčového ukazatele počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel se Česko pod hranici 100 na 100 obyvatel dostane zřejmě až koncem příštího týdne. Týdenní přepočet případů na 100 tisíc obyvatel přitom klesl ve čtvrtek na 146.

„Já jsem optimista, ale vzhledem k tomu, že ta incidence klesá, tak se také i oplošťuje ta křivka toho postupného pádu, čili už nevidíme nějaká vysloveně dramatická čísla, která by ubývala každým dnem, ale spíš je tam nějaký postupný pokles,“ řekl v pondělí po jednání vlády Arenberger. „Nemůžeme si dovolit nějakou chybu a zopakovat to, jak se už vlastně dvakrát tady nám nepodařilo rozjet to rozvolňování tak, aby to bylo bezpečné,“ prohlásil také ministr.

 

Translate »
Share This